Veteriner – Pet Shop’ların Vergisel Durumu

Written by Muhasebe

Genellikle bir veteriner açıldığında sadece hayvan sağlığı ile ilgilenmiyor, aynı zamanda mamasından oyuncağına, tasmasına  evcil hayvanlarla  ilgili şeyler satıyorlar.

Bunun sonucunda hem veteriner, hem de pet shop oluyorlar. Ancak burada şöyle bir sıkıntı ortaya çıkıyor. Veterinerlik hizmetleri, serbest meslek faaliyeti konusuna girerken, pet shop ise ticari faaliyet konusuna giriyor.

Bu durumda ne yapılmalı?

2 farklı çözüm yolu mevcut.

İlki sermaye şirketi kurarak (limited, anonim şirket. vb.)  faaliyetlerin hepsini bilanço defteri ile gerçekleştirmek.  İkinci çözüm ise, hem serbest meslek defteri hem de işletme (belli bir ciro üstünde bilanço) defteri kullanmak. Veterinerlik ile ilgili gelir ve giderler serbest meslek defterinde tutulur, ticari faaliyet ile ilgili gelir ve giderler de işletme veya bilanço defterlerinde tutulur. Beyannameler de birleştirilerek tek verilir.

Veterinerlik hizmetleri karşılığında %8’lik kdv hesaplanarak serbest meslek makbuzu kesilir ve karşı tarafın vergi mükellefi olması halinde de %20 stopaj kesintisi yapılır (ancak veterinerlik hizmetlerinde çoğu zaman karşıdaki kişi vergi mükellefi olmayacağından dolayı, stopaj kesintisi yapılmayacaktır.) Ticari faaliyet gerçekleştirdiği zaman ise %18 kdv ile fiş veya fatura düzenleyecektir.

Sermaye şirketi kurulması durumunda ise, düzenlenecek fatura ve fişlerin kdv oranı yine veterinerlik hizmetlerinde 8, ticari faaliyet dahilindeki işlemlerde %18 olarak hesaplanacaktır ama hiçbir durumda serbest meslek makbuzu düzenlenmeyecek dolayısıyla karşı taraf vergi mükellefi olsa dahi, herhangi bir kesinti yapılmayacaktır.

Bu iki yöntemden biri diğerine göre avantajlıdır veya dezavantajlıdır diyemeyiz. Mükellefin hangi seçimi yapacağı konusu serbesttir.

Last modified: 10 Kasım 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir