Şirket Kurmak

Written by Şirketlere Özel

Kendi işini ya da kendi şirketini kurmak isteyenlerin sayısı oldukça fazla özellikle de dijital çağa geçekle birlikte şirket kurmak biraz daha kolaylaşınca insanlar kendi işlerini yapmaya çalışıyorlar. Bu makalemizde de şirket kurmak isteyenlerin ne yapmaları gerektiğine dair bilgiler vermek istedik.  Hatta biliyoruz ki serbest anlamda kendi işini yapan ancak vergi mükellefi olmayanlar var. Çünkü onlar şirket kurmaya cesaret edemiyorlar.

Bu genç girişimci topluluğunun beklentileri doğrultusunda kuruluş sürecinden ziyade önemine de değinmek istedik.

 1. Mali Müşavir

Öncelikli olarak şirket kurmaya karar verdiğiniz de işin uzmanı olan mali müşavir ile görüşmeniz gerekiyor. çünkü bu işlemleri sizin adınıza onların yapıp takip etmesi gerekiyor. Her ne kadar bu hizmetin adına danışmanlık denilmiş olsa da mali müşavirler tarafından bir şirketin yönetilmesi oldukça önemli bir konudur. Eğer bir danışmanlık firmasıyla çalışırsanız o zaman onların bu konuda gerekli bilgilere sahip olmadıklarını görebilirsiniz dolayısıyla vergilendirme sürecine de nereden başlanır gibi durumlarda sizi doğru yönlendiremezler. Bu süreç içerisinde ticari faaliyetlerinizle ilgili olarak aylık muhasebe işlemlerinizin de takip edilmesi gerekiyor. Mali müşaviri ayarladıktan sonra şimdide şirket kurmak için ihtiyacınız olan diğer aşamalara geçelim.

 1. Şirket Ana Sözleşmesi

Şirketlerin içerisinde bazı olması gereken temel kaynaklar vardır. Bunlar şirket ana sözleşmesi içerisinde yer alacaktır. Örneğin şirketin özellikleri, ünvanı, adresi, müdürü, sermayesi ve kar dağıtımı gibi çeşitlendirebiliriz.  İsterseniz sözleşmenin hazırlanması için gerekli olan bilgilerin neler olduğunu bir sıralayalım.

 • Şirket unvanı belirlenmeli
 • Şirket ortakları ve hisse tutarları belirlenmeli, Limited Şirket için minimum 1 ortak yeterlidir.
 • Şirketin merkez adresi belirlenmeli
 • Şirket müdürünün / temsilcinin kim olacağı belirlenmeli
 • Sermaye ve payları belirlenerek yazılmalı, 1/4′ i peşin ödenmeli ve kalan kısmın ne şekilde ödeneceği belirlenmelidir. Minimum sermaye tutarı 10.000,00 TL’dir.
 • Şirketle ilgili ilanların nasıl yapılacağı belirlenmeli
 • Şirketten ayrılmanın, imtiyazlı hissenin olup olmayacağının ve kar dağıtımının detayları belirlenmeli
 1. Ana Sözleşme Onayı

Yukarıda belirtmiş olduğumuz ana sözleşme mali müşavir tarafından hazırlanır ve sonrasında MERSİS sistemine aktarılmaktadır. Sisteme girişler yapıldıktan sonra kayıt numarası alınması gerekiyor. Aldığınız kayıt numarası sonrasında notere giderek bu numarayı verirsiniz ve 4 ana sözleşme noterde ortaklar tarafından okunduktan sonra onay aşamasına gelir. İstenirse noter işlemleri sırasında şirketi temsil etmesi için bir kişi seçilebilir.

 

 1. Potansiyel Vergi Kimlik Numarası ve Banka Süreci

Şirket ana sözleşmesi oluşturulduğunda sistem otomatik olarak potansiyel vergi kimlik numarası oluşturur. Bu numara şirket tescil edildikten sonra şirketin geçerli vergi numarası olacaktır. Ancak kuruluş aşamasında bankaya şirket sermayesinin 1/4’ünü yatırabilmek için potansiyel vergi nosuna ihtiyaç vardır.  Bankaya gidilerek ortaklar tarafından şirket adına sermayenin %25’i bloke ettirilir ve bankadan ilgili ticaret sicil memurluğuna hitaben bilgi yazısı alınır.  Bloke tutarı şirket tescil olduktan sonra şirket işlemlerinde kullanılmak üzere nakit çekilebileceği gibi açılacak şirket hesabına da aktarılabilir. Aynı zamanda rekabet kurumu payı da yatırılarak dekontu alınmalı ve Ticaret Sicil Memurluğuna iletilmelidir.

Last modified: 14 Şubat 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir