Ön Muhasebe Nedir?

Written by Muhasebe

Ön muhasebe kelimesini yeni kurulmuş bir işletmeniz varsa ya da hali hazırda kurulu olan bir işinizin patronuysanız o zaman sık sık duymuş olduğunuz bir kelime olarak değerlendirebiliriz. Ön muhasebe denildiği zaman genel muhasebe ile karıştırıldığını ve bu nedenle de yanlış bir algının oluşturulmuş olduğunu görebiliyoruz. Ön muhasebe işlev olarak bakıldığı zaman genel muhasebeden daha fazla önemlidir. Yani bir işletmenin can damarı denilebilir.

Ön muhasebeyi kısaca tanımlayacak olursak bir firmanın finansal yönetiminde her türlü verilerinin yönetilmesi işlemidir. Yani firmanın parası, müşterileri, stokları, çekleri, banka hesapları, senetleri gibi en temel unsurlarında kayıtlarını ve bunlarında hareketlerini takip eder. Şirketin kendi bünyesinde tutulması da önemlidir.

♠MUHASEBE BÜROSU NASIL AÇILIR?

Ön Muhasebede Neler Olmalıdır?

Ön muhasebeden bahsettiğimiz de belli başlı bir takım işlevlerinin olduğu bilinmelidir. Bunları daha da yakından incelemek gerekirse aşağıdaki gibi bahsedebiliriz.

Müşteri- Cari Hesap Takibi

İşletmenizin tüm hesaplarının toplamına cari hesap denilmektedir. Dolayısıyla burada her türlü alım ve satım işlemini tahsilat ve demelerinizi borçlarınızı ve alacaklarını ön muhasebeci takip eder. Bu hizmete de cari hesap takibi denilmektedir.

Fatura ve İrsaliye Takibi

İşletmeler alım ve satım işlemi gerçekleştirirken bunları fatura ve irsaliye karşılığında yaparlar. Çünkü bu şekilde hesapların hareketleri kontrol altında tutulmuş olacaktır. burada bir düzenin sağlanabilmesi ve ileride sorun olmaması açısından bu verilerin bir arada tutulması önemlidir.

Stok Giriş-Çıkış Takibi

İşletmelerin yapmış olduğu alım satımlar sonrasında depolarında malın olup olmadığının takip edilmesi gerekir. Bu önemli bir durumdur. Çünkü daha sonra müşteri aynı maldan istediğinde ona anlık cevap verebilmek önemli bir konudur. Stok takibi düzenli bir şekilde yapılmak zorundadır. Üstelik bu takip sayesinde en çok satış yaptığınız ürünü de bilirsiniz. İşletmenizin bünyesinde en çok satılan ürünlerinde sürekli olarak elinizin altında olması gerekir.

Çek-Senet Takibi

Bazı işletmeler nakit alışverişlerden ziyade çek ve senetlerle ödeme almak ve yapmak isterler. Bu durumda da çek ve senetlerin takibini yapabilmek önemli bir konudur. Eğer ki bir başka işletme ya da bireysel kişi size borcunun karşılığında çek satıyor ya da alıyorsa bu durumda bu çeki bozdurmadan çek cirolama işlemi yapabilirsiniz. Çek takibi yapabilmek ekstra önemli bir konudur. Senetlerinizde ise ödeme tarihleri önemli bir konudur. Bunun içinde nakit akışınız konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Aksi takdirde verdiğiniz çekler geri dönebilir. Bu da sizin prestijiniz için iyi bir hareket olmayacaktır.

♦2018 MUHASEBECİ MAAŞLARI

Personel Takibi (Maaş,SGK)

Ön muhasebe işlemlerinden bir tanesi de firmanız bünyesinde çalışan personelin takibidir. Örneğin personeliniz maaşlarını düzenli alabiliyor mu ya da prim avans gibi işlemler gerçekleştirildiğinde sorun oluyor mu? Kısacası ön muhasebeciniz bu işlemleri düzenli bir şekilde yapacağından çalışanlarınızla şirketiniz arasındaki maddi bağında daha güçlü olmasını sağlayacaktır. Maaş takibi çok önemli bir konudur.

Kasa-Banka Hesap Takibi

İşletmenizin mali yönden doğru bir şekilde idare edilebilmesi için bankadan çekilen paralar ya da banka hesaplarınızın da kontrol altında olması gerekir. Ödediğiniz çekler ya da havalelerin hepsi sizin nakit akışı kategorinizde yer alacağınız dan ön muhasebe sayesinde şirketinizin de nakit akışının yönlendirilmesini doğru bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Last modified: 17 Ocak 2018

One Response to :
Ön Muhasebe Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir