Marka Tescili Nedir, Nasıl Alınır?

Written by Genel

Bu makalemizde marka tescili hakkında aklınızdaki tüm soru işaretlerini kaldırmak istedik. Bu anlamda marka tescili için gerekli olan belgeler nelerdir? Marka tescili yapılması durumunda ne kadar süre boyunca geçerli olacaktır? soruların yanıtlarını bulalım.

Marka tescili için başvurduğunuz ve tescili almanız durumunda sizi koruma süresi yaklaşık olarak 10 yıl boyunca olacaktır. Bu sürelerin her 10 yılda bir mutlaka yenilenmesi gerekir. Bu yenilenme süresini ise sınırsız olarak yapabilirsiniz. Özellikle marka yaratmak ya da markalarını büyütmek isteyen insanların bu konuda mutlaka dikkatli hareket etmeleri gerekir. 10 yıllık sürenin sonunda ise size 6 aylık bir süre tanınacaktır. Bu sürenin aşılması durumunda ise artık markanız hükümsüz olarak sayılır. Bir marka tesciliniz bulunuyorsa bu durumda tescilin bitmesine son 6 ay kala yenileme harç ve ücretin ödenmesi gerekir. Fakat bu 6 aylık süre içerisinde 6 ay süre içerisinde ek ücret yatırırsanız korunmaya ve yenilenmeye de devam edebilirsiniz.

Genelde insanlar marka tescili yaptırırken kullandıkları markalara tercih ederler. Ancak böyle bir zorunluluk yoktur. Aktif olarak kullanmadığınız bir markanızı da tescil ettirebilirsiniz. Fakat burada ince bir ayrıntı söz konusudur eğer ki siz marka tescilini yaptınız ancak 5 yıl sonunda bunu kullanıma açmadınız o zaman markanın iptaline karar verilebilecektir.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir:
İnternetten Satış Yapıyorum, Şirket Kurmalımıyım?

Buraya kadar aslına bakarsanız marka tescili konusunda bilgiler vermeye çalıştık ancak bazılarının kafasında acaba marka nedir? bu düşünce olabilir isterseniz cevabını vererek devam edelim.

Marka Nedir?

Marka, ürün ya da hizmetlerin belirlenerek tanıtılması ve rakiplerinden ayrıştırılması noktasında isim, terim, sözcük, simge, tasarım renk, şekil gibi bileşenlerin tamamı olarak tanımlanabilmektedir.  Bugün dünyaya ya da ülkemize baktığımız da marka değeri milyar dolarların üzerinde olan pek çok şirket vardır. Mesela bu noktada Nike firmasını sizlere örnek olarak gösterebiliriz. Firmanın marka değeri neredeyse varlığının 6 kat daha üzerindedir.

Marka Neden Tescil Edilmelidir?

Markanın yukarıda tanımını yaptık. Dolayısıyla sizin burada bir hizmetiniz ya da ürününüz var ve bu ürün dünya da çok satıyor ya da satacağına inanıyorsunuz. Bu nedenle de ürünün size ait olduğunu ya da benzerlerinden ayrıştığını belgelemek istiyorsanız mutlaka tescil işleminin yapılmış olması gerekir. Bu bir hizmete başlamadan önce mutlaka önemsemesi gereken bir durumdur. Çünkü bazen hizmetiniz ya da ürününüz beklemediğiniz bir şekilde çıkış gösterebilecektir. Dolayısıyla bu çıkış henüz piyasa da yokken sizin önleminizi almanız ve markanın 10 yılını koruma altına almanız önemlidir. Dünyada bu yanlışa düşen çok sayıda insan olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla burada öneminden bahsetmemizin nedeni de bu insanların bizim için acı bir tecrübe yaşadıklarından kaynaklanmaktadır.

Ne Tür Markalar Tescil Edilebilir?

Bunun bir işaret olabileceğini size yukarıda belirtmiştik.  Bu nedenle de ayırt edici olması koşuluyla her türlü işaret marka tescili olarak yapılabilir. Markanın mutlaka açık ve net bir şekilde sicilde belli olması gerekir. Ayırt edici özellik olarak ise bir benzerinden uzak olması demektir.  Bunu şu şekilde değerlendirebiliriz. Nike’nin simgesini bilmeyen yoktur. Bu işareti başka bir ürünün üzerinde kullanmanız demek onun Nike markası olduğunu çağrıştırır dolayısıyla bu simgeyi istediğiniz bir alanda kullanamazsınız. Marka bunun farkına varmış ve reklamlarında, tanıtımlarında bu simge üzerine giderek simgeyi marka haline getirmiştir. Simgeye yönelik yapılacak olan tüm çalışmalar onu marka haline dönüştürebilecektir.

Last modified: 4 Ocak 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir