Maaş Müşterisi Olmanın Avantajları Var mıdır?

Written by Banka, Genel

Maaş Müşterisi ve Maaş Hesabı

Bankaların birbiri ardına gerçekleştirmiş olduğu atılımlar devam ediyor. Bundan önce çalışanlara baktığımız da maaşlarını elden alıyorlardı. Ancak artık maaşlar bankalar aracılığı ile elden değil hesaplarına yatıyor. Dolayısıyla bu durumdan bankaların olduğu kadar maaş müşterilerinin lehine de birçok avantaj sağlanmış oluyor. Projenin bu şekilde başlatılmış olması insanların bankalarla olan ilişkilerinin de daha fazla güçlenmesine neden oldu. Bankadan maaş alan müşterilerin özel ve kamu ayrımı bulunmuyor. Her çalışan firmanın anlaşması bulunduğu bankadan maaşını alırken kamuda çalışan memurlarda devletin onlar için anlaşma sağladığı bankalardan maaşlarını alıyorlar. Bir diğer maaş müşterileri ise emekliler. Emekliler eskiden maaşlarını Ziraat Bankasından alırken günümüzde ise kendi anlaşma yaptıkları bankadan maaşlarını alacaklar. Bugün geldiğimiz noktada kendi bünyesinde maaş veren kurum sayısının neredeyse yok denilebilecek kadar az olduğunu söyleyebiliriz. Artık işyerleri de maaş işlemlerini kendi üzerlerinden bankalara atarak bu yükten kurtulmuş oldular. Bizler de cmusavirlik.com adresi olarak verdiğimiz hizmette bankalarla çalışarak ödemelerimizin ve firmalarımızın düzeninin daha doğru bir şekilde hareket etmesinden yanayız.

Yazımızın konusu maaş müşterisi ancak bu konuda bilgilerin ne kadar net olduğunu da bilmiyoruz. Bunun için öncelikli olarak maaş müşterisi ne demektir bunu açıklamanın yerinde olduğunu düşünüyorum. Maaş hesabı bankada firma bilgileri tanımlaması doğrultusunda açılmış olan hesaplardır. Her banka maaş müşterilerine açmış olduğu hesaplarda bir takım kolaylık ve avantaj sağlıyor. Hatta kendi bankasını tercih eden bankaların vermiş olduğu primlerde söz konusu.

Maaş Hesaplarının Avantajları

Maaş müşterisi ve maaş hesaplarından bahsettik şimdi sıra geldi bu hesapların müşterilere sunmuş olduğu avantajlardan bahsetmeye. Örneğin bankadan kredi çekmek istediğiniz de gereksiz işlemlerle uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Bir ön başvuru okeylendiğinde yalnızca sözleşmeyi bankaya giderek imzalıyorsunuz ve talep ettiğiniz krediniz hesabınıza yatıyor.

Kredi kartınız yoksa sizle ilgili olarak hiçbir işlem yapmadan talep etmeniz halinde kredi kartınız belirttiğiniz adresinize hemen gönderiliyor. Bunun yanı sıra kredi kartınızdan aidat alınmıyor. EFT, havale ve fatura ödemeleri gibi yatırım gerektiren işlemlerde ayrıcalıklı bir konumda oluyorsunuz. Bankalar için müşterileri her zaman önemlidir. Yeni müşteri kazandırmanın yanı sıra hali hazırda ellerindeki müşterileri de kaybetmemek için onların taleplerini büyük oranda geri çevirmemeye çalışıyorlar. Ancak her bankanın kendine göre belirlemiş olduğu politikası vardır. Bu politikaları arasında da müşterilerinin hepsinin kendisi için özel olduğu vardır.

Maaş müşterileri, çoğunlukla banka işlemlerinde de önceliğe sahiptir. Bankalarda işlem yapmak için sıra alan müşterilerin sıra önceliği bulunmaktadır. Maaş müşterisinin her birinin işlem yaptığı ya da müşterisinden sorumlu olan bir çalışanı bulunur. Bu çalışanlar sizlerle özel ilgilenir ve bankaların ayrıcalıklı faizlerinden yararlanarak kredi çekebilmektedir. Yatırım faaliyetlerinde de aynı şekilde bankalar maaş müşterilerini önemserler.

Maaş müşterileri anlaşmalı oldukları bankalardan almış oldukları destekler sayesinde ayaklarını daha sağlam bir şekilde yere basıyorlar. Bankaların politikalarına baktığımızda ise aşağı yukarı birbirinin aynısı diyebiliriz.

Bankalar ayrıca maaş müşterisi olunması halinde hesap işletim ücreti de almamaktadır. Neredeyse her işlemin ücretsiz ve de indirimli bir şekilde yararlanılması. Bunun yanı sıra müşterilerine ek taksit seçenekleri uygulamış olması bankaların müşterileri arasındaki bağlarında daha da güçlü olabilmesi için önemli bir konu olmuştur.

Last modified: 18 Şubat 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir