Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Written by Banka

Bu yazımızda sizlere İstanbul mali müşavir firması olarak kredili mevduat hesabı nedir? Bu konu hakkında bilgilendirmek istedik. Bankanın belirlemiş olduğu limitler dahilinde kullanıma sunulan bir tür kredi şeklidir.  Kredili mevduat hesabınız ek hesap, avans hesap, esnek hesap ve kurtaran hesap gibi isimler ile adlandırılıyor bu durumda hesabınızda para olmasa bile kullanımına sunulan ve kullandıktan sonra da ödediğiniz sürece yenilenen bir hesap şeklidir. Kredili mevduat hesabı KMH bankaların müşterilerine sunmuş olduğu farklı bir hizmettir. Özellikle bankaların maaş müşterilerine karşı sunmuş olduğu bu hizmette düzenli olarak gelire sahip olan kişiler faydalanabilmektedir. Limitleri ise genellikle bankanın ve de kişinin maaş gelirine göre endekslenmiştir.

Kredi mevduat hesabı 250 TL alt limit ile açılan bir hesap 15 bin TL’lik kişinin aylık gelirine göre limit şeklinde belirlenmiştir. Bankalar müşterilerine maaş hesabı açarlarken genellikle müşterilerine de bu hesap sözleşmesini imzalattırır.  Genelde bankalar sözleşmelerine bu hesabı en alt limitten açarlar. Tabi ki yasal takip icraya düşmüş krediniz yoksa yani kredi sicil notunuzun uygun olması gereklidir.

Bir bankadan yalnızca tek bir kredili mevduat hesabı açabilirsiniz. Bu hesap eğer ki siz banka müşterisiyseniz sizin talebine göre de açılabilir. Bu işlemleri isterseniz internet bankacılığı ya da mobil kanalları kullanarak yapabilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Kullanır?

Kredili mevduat hesabının en temel özelliği adınıza tanımlanmış olan parayı çekebilmenizdir. Havale, EFT yapabilmenizdir. Eğer ki kredili mevduat hesabınız varsa bu durumda kredi ya da kredi kartı borçlarınızı da bu hesabı kullanarak yapabilirsiniz. Kısacası bankadan maddi anlamda parasal konulara ihtiyacınızın olması durumunda kredi mevduatı hesabınız varsa limitleri dahilinde kullanabilirsiniz. Ancak buradaki anahtar nokta ise sizin adınıza belirlenmiş olan limitler kadarını. İstanbul mali müşavir sitesi olarak bizler bu noktada size kredi mevduat hesabının mantığı konusunda

Kredili Mevduat Hesabın Mantığı Nedir?

Kredili mevduat hesabının mantığına gelecek olursak şu şekilde bir açıklama yapalım. Mesela siz A bankasından maaş alıyorsunuz ve banka size bir şekilde kredili mevduat hesabı açıtı. Aslında bu hesap için bir tanımlama yapacak olursak halk arasında da bilinen adıyla ek hesap, maaş hesabı, eksi bakiye şeklinde biliniyor. Genelde bu hesapların hesap kesim tarihi ayın son günüdür.  Son ödeme yani faiz ödeme tarihi ise ayın 15-16 iş gününe denk gelen gündür.

Size gelecek borç ay sonu itibarı ile 12 günlük faiz işletilir. Ayın 15 inde 8 TL olacaktır. Siz bu hesaba ayın 15 inde 510 TL yatırdığınızda faiz kesilir ve kalan 502 TL tekrar sizin kullanımınıza açılır. Ödeme ayındaki 15 günlük faiz alacağı da diğer aya devreder.

Kredili mevduat hesabınız bankadaki hesabınıza para girişi olmaya devam ettiği sürece sabit bir şekilde devam eder.

Örneğin 500 TL çektiniz 3 gün sonra ödediniz. O zaman size 1 TL gibi bir faiz tahakkuk eder. Kullandığınız gün kadar faiz işler. İçi su dolu bir bardak gibi düşünün, için tekrar doldurun tekrar için sadece banka sizden aylık %2,02 gibi bir faiz işletir. Oda günlük olarak işler. En azında kredi kartından nakit avans çekmekten kat be kat üstündür. Aklımıza gelmişken söyleyelim Ek hesaplardan taksitli nakit avansta almak mümkün.

Last modified: 12 Mart 2018

One Response to :
Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir