İnternetten Satış Yapıyorum, Şirket Kurmalımıyım?

Written by Gelir İdaresi Başkanlığı

Teknoloji ve internetin gelişmesiyle, çok daha düşük maliyetle çok daha fazla kişiye ulaşmanın, farklı mecralarda satış yapıp gelir elde etmenin yolları ortaya çıkmıştır.

Ancak gelirin olduğu yerde vergi oluşmaktadır ve umulanın aksine internette yapılan satış istisna değildir. Satış yapmaya başlamadan önce bir şirket kurup sonrasında satışları vergilendirmek mecburidir.

Bunun istisnası yok mudur diye sorarsanız, karşımıza Esnaf Muaflığı Belgesi çıkar.

Peki nedir bu “Esnaf Muaflığı Belgesi” ?

Esnaf muafiyet belgesi yalnızca maliyenin belirlediği faaliyetler dahilinde alınmaktadır. Bunlardan internet üzerinden gerçekleştirilebilecek olanlar da şunlardır:

*Oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü gibi mamûlleri; örgü, dantel gibi nakış işlerini;  turistik eşya, hasır, sepet gibi ürünleri; tarhana, erişte, mantı gibi yiyecekleri işyeri açmaksızın satanlar,

*Kendi ürettikleri ürünleri satanlara münhasır olmak üzere el dokuma işleri, bakır işlemeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bunlar gibi geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyette bulunanlar.

Eğer bu iki maddeden birinde faaliyet gerçekleştiriyorsa vergi dairesine başvurup, esnaf muaflığı belgesi alıp, faaliyetinizi vergiden muaf bir şekilde sürdürebilirsiniz.

Yok, eğer esnaf muaflığı belgesi alamayacak durumdaysanız, ya kendinize bir şirket kurun ya da bu işi yapmayın. İnanın kazanacağınız paranın çok daha fazlası bir gün ceza olarak karşınıza çıkacaktır.

Last modified: 10 Kasım 2017

One Response to :
İnternetten Satış Yapıyorum, Şirket Kurmalımıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir