Finans Uzmanı Nasıl Olunur?

Written by Genel

Finans uzmanı olabilmek için yalnızca işletme ya da iktisat okumanın yetmeyeceğini bilmelisiniz. Bir finansçının çalışabileceği alanlar düşünülenin aksine fazla sınırlı değildir. Finansçıları çok çeşitli alanlarda kariyerlerini geliştirebilirler. Finans uzmanı olmak isteyenlerin kendilerine soracakları ilk soru sen nasıl bir finans uzmanı olmak istiyorsun?

Finans uzmanlarının görev alabilecekleri pek çok sektör ve de iş alanı vardır. Bu alanlardan hangisini seçmek istiyorsa öncelikli olarak bilmesi gerekiyor. Ancak bundan sonra vermiş olduğu karar neticesinde ilerlemesi gerekecektir.  En önemli konuların başında bu geliyor. Kendinden emin olmalı ve ne istediğini de bilmesi gerekir. Bir insan kendisinden ne kadar emin olursa başarısı da o kadar artmış olacaktır. Hangi işe başlarsanız başlayın mutlaka arzulu olmanız gerekiyor. Türkiye’de finans konularının da insanların kariyer yapması konusunda kafasını karıştırmış olduğunu düşünüyorum. Çünkü konuyu yalnızca matematik ile muhasebe bilgisi sınırlarında tutmak ise güzel bir finans uzmanı olmaya yetmiyor.

Finansı seçmeden önce

İyi bir finansçı olabilmeniz için öncelikli olarak bir takım problemlerin yanıtını doğru bir şekilde vermiş olmanız gerekiyor.  Mesele okulda en sevdiğiniz ders hangisiydi matematikse neden yanında tarih ve sosyoloji gibi derslerde sizin ilginizi çekmiş. İşte tüm bu konuların karışımının da kariyeriniz noktasında önemli ayrıntı olduğunu unutmamalısınız. Finans konusunda çalışmaya başladığınızda ise yalnızca çalışmış olduğunuz firma ile ilgili değil tüm ekonomiyle alakalı bilginizin olması gerekiyor. Sayılar ve toplumsal olaylar arasında bağlantıları doğru yapmanız gerekiyor. İnsanların finans konusundaki başarı şansı her zaman çok yüksektir.

Yükselmek için değişik alanlara odaklanın

Finansta muhasebe alanında kariyer yapmak için okulun dışında alınması gereken birkaç sertifikalar bulunuyor. Bu sertifikalarla muhasebe dalında uzmanlığınızı artırabilirsiniz. Fakat finansı hatta kapsamlı bir kariyer haline getirmek istiyorsanız, odaklanabileceğiniz bazı alanı şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Borsa
  • Banka / Yatırım Bankacılığı
  • Finansal Planlama
  • Finansal Kontrolörlük
  • Finansal Danışmanlık
  • Sermaye Piyasası İşlemleri
  • Kamu Personeli şekilde Maliye Bakanlığı / Hazine

Organize Olmuş Sermaye Piyasası

Organize olmuş ya da örgütlenmiş sermaye piyasaları tesisleri, organları,  üyeleri, kural ve yöntemleri ile kurumsallaşan piyasalardır. Bu piyasalarda kişiler ve işletmeleri doğrudan doğruya tem-sil eden aracı kuruluşlar, kişi ve işletmeler adına sermaye piyasası kurumlarında,    örneğin menkul kıymetler borsasında, işlemleri yürütürler.    Sermaye    piyasaları    kurumları arasında menkul kıymetler    borsaları, yatırım    bankaları,   yatırım   ortaklıkları ve yatırım   fonları   sayılabilir.ileriliyor. Üstelik zamanı olmayanlar için açılan e-MBA uygulamaları uzaktan eğitim tekniğiyle ciddi başarı sağlıyor.

Last modified: 9 Şubat 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir