Evlilik Kredisi Nedir?

Written by Banka

Evlilik Kredisini Kimler Alabiliyor?

Her banka müşterilerinin beklentilerini bir şekilde karşılamak durumunda çünkü artık insanlar kendilerine hangi bankayı daha yakın görüyorlarsa ve avantajlarına geliyorsa onu tercih ediyorlar. Bu da bir bankanın müşterisinin menfaatlerine bir tutum içerisinde olmaması halinde rakipleri arasında en sonda kalmasına neden olacak durumların başında gelir. Bunun içinde bankalarda hizmetlerini sürekli yenileyerek ve çeşitlendirerek sunmaya gayret ederler.

Bir müşterinin bankadan en büyük talebi kredi ve kredi kartı yönünden olacaktır. bunun içinde bankanın mutlaka bu tür işlemlerde ayrıcalıklı şekilde hareket etmesi gerekir. Buradaki ayrıcalık ise genelde faiz rakamları ve kredi verirken zorlanmadan ödeme olanağıdır. Günümüzde artık kredilerinde kredi bilgi merkezi üzerinden yönetilmiş olduğu ve kredi notunun ön planda olduğunu düşünürseniz burada aslında bankanın seçenekleri ve hizmetlerinin de birbirine yakın olduğunu görebilirsiniz. İşte bu noktada bu kredileri birbirinden ayırmak gerekirse bizim size yazımızda paylaşacağımız konu evlilik kredisi ve evlilik kredisi nasıl alınır olacaktır.

Yazımızın devamında konuyla ilgili olarak ayrıntıları detaylı bir şekilde bulacaksınız. Ama ilk öncesinde evlilik kredisi nedir diye bir tanımlama ile başlamamız daha doğru olacaktır.

Evlilik Kredisi Kimlere Verilir?

Evlilik kredisi bir diğer adıyla da ihtiyaç kredisi olarak tanımlanmaktadır. Çünkü burada evlilik kredisinin mantığı normal bir kredi ile aynıdır. Ancak bankalar hizmetlerinin çeşitliliğini artırabilmek ve insanlara daha cazip seçenekler sunduğunu kanıtlayabilmek için bu ihtiyaç kredisi türünün adına evlilik kredisi demişlerdir. Bunun içinde bir evlilik kredisinde bulunabilmek için öncelikli şart başvuru yapmaktır. Burada bankalar evlilik kredisine başvuracak olan çiftlerden nüfüs cüzdanlarıyla birlikte bankaya gitmelerini isterler. Ancak bunun yanı sıra gelir belgelerinin de belirtilmiş olduğu evraklarını talep ederler.  Evlilik kredisi nasıl alınır? Yazımızın devamında sizlere anlatmaya çalışacağım ancak biraz daha bu kredi türünden bahsetmemizin doğru olduğunu düşünüyorum. Evlilik kreşiyle birlikte çiftler düğün öncesinde ve düğün sonrasında borçlar yönünden biraz daha rahatlamış olacaklardır. En azından sağa sola borçlanmak ya da sağdan soldan borç para istemekten kurtulmuş olacaktır. Çünkü evlilik döneminde hazırlık aşamasının da ciddi bir maddi sıkıntı olduğunu söyleyebiliriz.  Evlilik kredisi çekebilmek için düğün, nişan, kına ve nikah yapmanız gerekir ancak bu resmi anlamda bir şart mıdır? Derseniz elbette ki değil.  Bankalar ise bu krediyi çiftlerin maddi olanaklarını karşılayabilmeleri ve yeni evlerini donatabilmeleri için verirler.

Evlilik Kredisini Kimler Nasıl Alabilir?

Evlilik müessesesinin bir insanla huzurlu ve mutlu bir şekilde yuva kurularak bu yuvada birlikte çocuklarını büyütme hayali olduğunu söyleyebiliriz. ancak bunun içinde öncelikli olarak evlenmek ve nikah yaptırmak gerekir. Eğer ki siz bunun için maddi anlamda kendinizi yeterli bulmuyorsanız yani kıyıda köşe de birikmiş olan bir paranız yoksa o zaman bankaların kapısını da evlilik kredisi için çalabilirsiniz. Peki, hayalinizdeki düğünü yapabilmek için bankadan paranızı nasıl alabileceksiniz merak ediyor musunuz?

Endişe yapmaya gerek yok çünkü evlilik kredisini herkes çok rahat bir şekilde alabiliyor. Çünkü bunun için herhangi bir şekilde farklı bir işlem yapılmıyor. Yani bankaya gidiyorsunuz talebinizi bildirerek başvuruda bulunuyorsunuz.

Yani günümüzde artık çoğu banka evlilik kredisi veriyor yapmanız gereken tek şey TC kimlik belgenizle birlikte gelirinizi ispatlayacak olan bir gelir belgesi getirmek. Hatta bunu bankaya giderek değil de SMS ya da mobil bankacılık hizmetini kullanarak internet üzerinden de rahatlıkla ön başvuru şeklinde yapabilirsiniz. Başvurunuzun onaylanması durumunda bankaya giderek işleminizi gerçekleştirip evlilik kredinizi de alabilirsiniz.

 

Last modified: 8 Mart 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir