EFT Ücreti Almayan Bankalar

Written by Banka

Bankalar müşterilerinin yapmış olduğu işlemlerden para kazanmak isterler. Ancak her banka için bunu söylemek mümkün değildir. Çünkü bazı bankalar EFT işlemlerinde para almıyorlar. Yazımızın devamındaki bölümde bu konu hakkında ayrıntı bilgilere yer vereceğiz ancak konuya bir giriş olması açısından şu şekilde bir değerlendirme yapmanın yerinde olduğunu söyleyebilirim. Bir bankanın maaş müşterisi değilseniz o zaman para transferiyle ilgili işlemlerde belli bir oranda para ödemek zorunda kalırsınız. Bu ücret ise EFT ya da havale gibi durumları kapsamaktadır. Bankaların büyük bir çoğunluğu havale ve EFT işlemlerinde ücret alırlar. Ancak bu işlemler için para kesintisi yapan bankalardan da bir takım işlemleri yaptığınız da ücret ödemek zorunda kalmazsınız.

Bankalar gelirlerinden feragat ederek EFT ve havale ücreti almayabiliyorlar. Ancak genelde bu haktan yararlanabilmek için ya maaş müşterisi olması gerekiyor. Ya da bir otomatik ödeme talimatı verilmesi gerekiyor.

Banka Neden EFT Ücreti Alıyor?

Unutulmaması gerekir ki bankalarda diğer işletmeler gibi ticari olarak hareket ederler. Dolayısıyla bankanın geliri para satmak ve almaktır. Dolayısıyla bu işlemler yapıldığı zaman banka kendi varlığını sürdürecektir. Eğer ki sizin bir banka ile sözleşmeniz bulunmuyorsa o zaman bir hesap özeti dahi almamış olsanız bile ekstra ödeme yapmak durumundasınız. Buna bankalarla işlem yapan herkes yakından şahit olmuştur. Eğer ki bankalarla sık işlem yapan transfer gerçekleştiren biriyseniz sizde bu parayı ödemekten sıkıldınız ve artık bu parayı ödemek istemezsiniz.

Geriye doğru baktığımızda ise bazı bankaların bu işlemler için çok uzun zaman öncesinden beri ücret talep etmediklerini görüyoruz. Ancak genelde erinmekten dolayı başvuruda bulunmayan kişiler bu zamana kadar da çok fazla para ödemişler. Türkiye’de bankacılık işlemlerinin hız kazanmış olduğunu düşünürseniz bir bankadan hesap açtırmanın da aslında erinmeye değmeyecek bir konu olduğunu anlayabilirsiniz.

2018 EFT Ücreti Almayan Bankalar

Eğer ki sizin çalıştığınız firmanın bir banka ile sözleşmesi varsa o zaman bu sözleşme devam ettiği sürece sizde ekstra bir EFT ücreti ödemezsiniz. Çünkü bu aslında bir protokol çerçevesinde imzalanmış olan sözleşmedir ve para transferlerinde ücret ödenmez. Genelde bu gibi durumlarda o bankada maaş hesabınız olduğunda kredi kartı ya da ek kartınız için aidatta ödemezsiniz. Eğer ki sizin çalışmış olduğunuz firma banka ile sözleşmesini bozmuşsa bu durumda tüm işlemler başka kişilere nasıl yapılıyorsa size de aynı şekilde uygulanacaktır. Bunu siz para transferi işlemlerinde anlarsınız.

Peki, bu durumda ne yapacaksınız hangi bankalar EFT işlemlerinden para almıyorlar.

ENPARA.COM

EFT ve havale işlemlerinin alınmadığı bir banka denildiğinde ilk akla gelenin enpara olduğunu biliyoruz. Banka kurulduğu günden bu yana hiçbir para transferinde ekstra bir ücret kesmiyor. Burada da şunu söyleyebiliriz. Enpara’yı kullandığınız da 150 bin TL’ye kadar para transferi işlemlerinde ekstra ödeme yapmazsınız. Enpara şubesiz olarak hizmet veren bir bankadır. Her ne kadar şubesi bulunmuyor olsa da Finansbank’ın alt yapısını kullanıyor. Burada yapılan işlemler ise Finansbank ve Enpara şeklinde ayrıştırılıyor. Hatta burada banka bu işlemlerinde ekstra bir ücret almadığı gibi kredi kartında da farklılık yaratmayı tercih etmiş ve kredi kartından aidat almak yerine kredi kartını kullananlara ödeme yapıyor.  İnsanlar artık oturduğu yerden parasını kontrol edip ödemelerini gerçekleştirebiliyor. Dolayısıyla enpara mobil uygulaması ya da internet bankacılığı sayesinde her türlü işlemlerde müşterilerine kolaylık sağlayabiliyor. Lakin bu konuda elbette ki para transferi işlem saatlerine de dikkat etmek gerekiyor.

Last modified: 1 Nisan 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir