Askere Kredi Verilir mi?

Written by Banka

Askere Kredi Verilir mi?

İnsanlar evlatlarını askere gönderdiklerinde onların iyi olmalarının dışında hiçbir şey düşünmüyorlar. Neleri var neleri yok onlara göndermeye ve onların yolunda harcamaya da hazırdırlar. Ancak bazı aileler var ki onlar nakdi anlamda çok zor dönemlerden geçerek askerdeki çocuklarına para göndermeye çalışıyorlar. Evet devlet askerin her türlü ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Ancak devletin karşıladığı ihtiyaçlara baktığımızda bunun temel anlamda olduğunu görebiliyoruz. Bunun içinde her askerin özel ihtiyacı için paraya ihtiyacı oluyor.

Ülkemizde askerliğin bilindiği gibi en az 6 ay en fazla 1 yıl süresi var. Dolayısıyla askerlik sürecindeki gereksinimlerin karşılanması için parasız kalındığında bu süre çok fazla olabiliyor. Anne ve babalar bu süreçte her ne kadar destek olmaya çalışsalar da yetersiz kalmaları halinde nakit paraya ihtiyaç duyulabilir. İşte o zamanda yine bir devlet bankası olan Ziraat Bankası askerlerin bu ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına askere özel kredi kartı olanağı sunuyor. Bunun içinde herhangi bir belge talebinde bulunmuyor. Askerlerde Ziraat Bankasının sağlamış olduğu bu avantajdan istifade ediyorlar.

Ziraat Bankası Asker Kredi Kartı

Ziraat Bankası ile daha öncesinde ya da halen çalışanlar iyi bilirler ki banka devlet destekli olduğundan dolayı bireye odaklı bir çalışma yürütür. Dolayısıyla askerler içinde burada önemli çalışmalar yürütmektedir. Ziraat Bankasına baktığımız zaman aslında bu konuda resmi bir açıklama yapılmamıştır ancak yapılacağı da basına duyurulmuştur.

Askere özel kredi kartı uygulaması henüz yeni olduğu içinde projeye göre askerlik görevini sürdüren askerlere bunlar erler ve rütbeliler olarak kredi kartı sunulacak. Diğer bankalara baktığımızda ise genellikle bir belgeleri olmayanlara kredi kartı sunmazlar. Dolayısıyla Ziraat Bankasının bu uygulamasının haklı bir gerekçeye dayanmış olduğunu söyleyebiliriz. Zira asker birisinin gelirini beyan edebilmesi çok fazla mümkün değildir. Herhangi bir taşınması ya da kira geliri yoksa askerin geliri de yok olarak kabul edilir. Ziraat Bankasının bu uygulaması 2018 yılı içerisinde başlayacağı içinde askere büyük bir kolaylık sağlanabileceği belirtiliyor.

Yukarıda askere kredi kartı verilmesi uygulaması konusunda açıklama yaptık ancak bunun yanı sıra kafada farklı bir soru daha olabiliyor bunu da belirtmeden geçmek istemiyorum. Askere giden gençlerin kredi kartı borçları ne oluyor. Borçlar dondurulabiliyor mu? Peki, bu nasıl mı oluyor gelin isterseniz birlikte göz atalım.

Askere Giderken Kredi Kartı Borcu Dondurulur mu?

Bankalar genellikle borç dondurma konusunda sert bir tavır içerisindedir. Ama bazı kişiler ansızın askere götürecekler ya da askere gideceği zamana kadar borcun bitmemesini düşünerek bu sorunun yanıtını merak ediyorlar. Peki, başvuru halinde askere giderken kredi kartı borcu dondurulur mu? Hemen açıklayalım. Özel bankalar büyük ihtimalle sizin bu isteğinizi kabul etmeyeceklerdir ama siz yine de bir şansınızı deneyerek bu talepte bulunabilirsiniz.

Genelde bankalar siz bir asker olsanız bile bu durumu kabul etmek istemezler. Bu durumda yapmanız gereken şey ise askere gitmeden önce kalan borçlarınızı kapatmaktır. Aksi halde eve geldiğiniz zaman, icra memurları kapıya dayanmış olabilir ve mal varlığınıza el koyulmuş olabilir. Ufak borçlar bile bu tür sorunların ortaya çıkmasına yeterlidir. Borçlarınızı ihmal etmeyin ve askere gitmeden önce ne olursa olsun kapatın.

Asker Kaçağı Kredi Kartı Kullanabilir mi?

Askerliğin her Türk vatandaşının yerine getirmesi gereken mecburi bir vatan görevi olduğunu bilmeyen yok. Dolayısıyla siz bir asker kaçağı iseniz bu durumda yaptığınız her şeye dikkat etmek zorundasınız. Çünkü kaçak askerlerin bulunmasıyla ilgili çalışmalarda bankalarda destek veriyorlar.

 

Last modified: 26 Mart 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir